1
/
of
1
Yonex
Yonex Arcsaber 11 Play 4U G5
Yonex Arcsaber 11 Play 4U G5
Regular price
£60.00
Regular price
Sale price
£60.00
Unit price
/
per
Taxes included.
Couldn't load pickup availability
The all new Yonex Arcsaber 11 Play is an extremely manoeuvrable racket. Designed with a medium balance point, it has been created to ensure players experience a longer contact time with the shuttlecock, resulting in the best conditions for a controlled offensive play.
Technologies
- ISOMETRIC - Continues to help the world’s greatest players achieve global success. Developed over 30 years ago, the ISOMETRICTM design increases the sweet spot by 7%*. Compared to a conventional round frame, a square-shaped ISOMETRICTM racquet generates a larger sweet spot by optimizing the intersection of the main and cross strings
- Box Frame - The extra stiff profile provides a solid stable feel on impact with the shuttle
- CONTROL-ASSIST BUMPER - Attached at the top contains T-ANCHOR, micro-sized tetrapod's that help lock in vertical strings for improved accuracy
- Slim shaft - Gives this racket a more aerodynamic frame
| Flex | Medium |
|---|---|
| Frame | Graphite |
| Shaft | Graphite |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U (Avg.83g) G5 |
| Stringing Advice | 4U: 19 - 27 lbs |
| Color(s) | Grayish Pearl |
| Item Code | ARC11-PL |
Share
