1
/
of
1
Yonex
Yonex Arcsaber 11 Pro 4U G5
Yonex Arcsaber 11 Pro 4U G5
Regular price
£199.99
Regular price
£240.00
Sale price
£199.99
Unit price
/
per
Taxes included.
Couldn't load pickup availability
The Yonex Arcsaber 11 Pro Badminton racket has been designed to give players pinpoint accuracy in the heat of lightening-fast rallies. One of our best-selling models for a number of years, it has been resurrected by Yonex as so many good players demanded that they bring it back !
The 4U weight is perfect for all round doubles play
Product Details
- ISOMETRIC Technology - Developed over 30 years ago, the ISOMETRICTM design increases the sweet spot by 7%*. Compared to a conventional round frame, a square-shaped ISOMETRICTM racquet generates a larger sweet spot by optimizing the intersection of the main and cross strings
| Flex | STIFF |
|---|---|
| Frame | HM Graphite, POCKETING BOOSTER |
| Shaft | HM Graphite, SUPER HMG, ULTRA PE FIBER |
| Joint | NEW Built-in T-Joint, T-ANCHOR |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U (Avg. 83g) G5 |
| Stringing Advice | 4U: 19 - 27 lbs |
| Color(s) | Grayish Pearl |
| Made In | Japan |
| Item Code | ARC11-P |
Share
