1
/
of
1
Yonex
Yonex Arcsaber 7 Play 4U G5
Yonex Arcsaber 7 Play 4U G5
Regular price
£55.00
Regular price
Sale price
£55.00
Unit price
/
per
Taxes included.
Couldn't load pickup availability
he Arcsaber 7 Play is perfect for the intermediate player looking to improve their technique without spending a fortune.
Product Details
- CS Carbon - Nanotubes are positioned at the sidewalls of the racket to increase the frame's flexibility and hold the shuttle on the string bed for better control at the point of impact
- Isometric Frame - Developed over 30 years ago, the ISOMETRICTM design increases the sweet spot by 7%*. Compared to a conventional round frame, a square-shaped ISOMETRICTM racket generates a larger sweet spot by optimizing the intersection of the main and cross strings
| Flex | Hi-Flex |
|---|---|
| Frame | Graphite |
| Shaft | Graphite |
| Joint | Built-in T-Joint, T-ANCHOR |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U (Avg. 83g) G5 |
| Stringing Advice | 4U: 19 - 27 lbs |
| Recommended String | Control Players: EXBOLT 63 Hard Hitters: EXBOLT 65 |
| Color(s) | Light Beige, Gray / Yellow |
| Item Code | ARC7-PL |
Share
