1
/
of
1
Yonex
Yonex Arcsaber 7 Pro 4U G5
Yonex Arcsaber 7 Pro 4U G5
Regular price
£199.99
Regular price
£240.00
Sale price
£199.99
Unit price
/
per
Taxes included.
Couldn't load pickup availability
The Yonex Arcsaber 7 Pro badminton racket delivers players decisive control thanks to its stable frame construction and increased shuttle contact time on the string bed.
Product Details
- ISOMETRIC - increases the sweet spot by 7% compared to a conventional round frame. It also delivers greater control without sacrificing power
- Solid Feel Core - cuts harmful miscellaneous vibration at impact
- Ultra PE Fibre - ultra poly ethylene fibre which is light enough to float on water yet able to withstand immense forces. These characteristics allow for maximum shock absorption
| Flex | Medium |
|---|---|
| Frame | HM Graphite, POCKETING BOOSTER |
| Shaft | HM Graphite, Ultra PE FIBER |
| Joint | NEW Built-in T-Joint, T-ANCHOR |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U (Avg. 83g) G5 |
| Stringing Advice | 4U: 19 - 27 lbs |
| Recommended String | Control Players: EXBOLT 63 Hard Hitters: EXBOLT 65 |
| Color(s) | Gray / Yellow |
| Made In | Japan |
| Item Code | ARC7-P |
Share
