1
/
of
1
Yonex
Yonex Astrox Nextage 4U5
Yonex Astrox Nextage 4U5
Regular price
£130.00
Regular price
Sale price
£130.00
Unit price
/
per
Taxes included.
Couldn't load pickup availability
The YONEX Astrox Nextage 4U racket is perfect for unfiltered power which gives it an addictive feel. Ideal racket for club level players who are after more power as well as looking to raise their game to the next level against tougher opponents.
Colour: Light Grey
Product Details
- Nanomesh NEO - ensures a stronger more flexible frame, while increased shaft flex creates maximum power
| Flex | Medium |
|---|---|
| Frame | HM Graphite, VDM, Tungsten |
| Shaft | Graphite, NANOMESH NEO |
| Joint | Built-in T-Joint |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U(Avg:83g)5 |
| Stringing Advice | 4U: 20 - 28 lbs |
| Recommended String | Control Players: BG66 ULTIMAX Hard Hitters: BG80 |
| Color(s) | Light Gray, Black / Green |
| Item Code | AXNT |
Share
