1
/
of
1
Yonex
Yonex Nanoflare 1000 Game 4U5
Yonex Nanoflare 1000 Game 4U5
Regular price
£130.00
Regular price
Sale price
£130.00
Unit price
/
per
Taxes included.
Couldn't load pickup availability
The Yonex Nanoflare 1000 Game racket provides an unrivaled combination of features that will boost your game. Nanocell NEO, a flexible graphite material, is resilient yet flexible. AERO Frame is designed for smoother contours and less wind resistance, while ISOMETRIC technology enlarges the sweet spot by 7%. The TORAYCAR M40X and SUPER HMG graphite provide maximum shuttle acceleration, and the Super Slim Shaft reduces air resistance while maintaining feel. The Energy Boost CAP PLUS and integrated T-Joint grant maximum frame-shaft strength and get you even more control. Utilize the Nanoflare 1000 Game racketto bring your game to new levels of performance and power.
Colour: Yellow / Black
Product Details
- Built In T-Joint - manufactured from a special lightweight plastic combined with epoxy resin and foaming agent that enhances quality and performance by increasing the stability of the shuttle on the string bed and through the air
- Energy Boost Cap/Plus - uniquely shaped cap which maximises shaft performance. The front allows the shaft to flex, while the side's arch-shaped curve stabilises the racket face by preventing the shaft from twisting
- Super Slim Shaft - The slimmest racket ever produced by YONEX vastly reduces air resistance whilst providing maximum feel
- Sonic Flare System - The revolutionary new graphite material TORAYCAR M40X and SUPER HMG provide unrivalled power and stability for maximum shuttle acceleration
- ISOMETRIC - ISOMETRICTM technology continues to help the world’s greatest players achieve global success
- AERO Frame - Smoother contours throughout the racket head for less wind resistance and extra racket speed
- Nanocell NEO - A resilient yet surprisingly flexible graphite material
| Flex | Medium |
|---|---|
| Shaft | Graphite |
| Joint | Built-in T-Joint |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U (Avg. 83g) G5 |
| Stringing Advice | 4U: 20 - 28 lbs |
| Recommended String | Control Players: AEROBITE Hard Hitters: EXBOLT65 |
| Color(s) | Lightning Yellow |
| Item Code | NF-1000G |
Share
